,,Przetworzenie” to nie antidotum na wszystko !! ciekawy wyrok WSA W-wa
WSA w Warszawie w wyroku z dnia 30.1.2019 r. (II SA/Wa 936/18) kontrolował proces realizacji prawa do infomracji w ramach którego wnioskdawca zwrócił się do Wojewody o udostępnienie: TREŚĆ ŻĄDANIA – ,, treści wszystkich decyzji administracyjnych wydanych przez Wojewodę w latach 2016 – 2018, w trybie art. 8 i art. 15 ustawy z 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1812 z późn. zm.), tj. decyzji o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej oraz decyzji o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości”.
DECYZJA WOJEWODY
Wydano decyzję o odmowie udpstępnienia żądanej informacji z powołaniem się na zjawisko przetworzenia.
DECYZJA MINISTRA – organu odwoławczego
,,Organ odwoławczy w uzasadnieniu decyzji podał, że w realiach niniejszej sprawy rozstrzygnięcia wymagało, czy organ pierwszej instancji zasadnie odmówił udostępnienia żądanej informacji publicznej jako informacji przetworzonej, posiłkując się argumentem o braku istnienia interesu publicznego. Udostępnienie żądanej informacji publicznej dotyczy bardzo szerokiego spektrum informacji i wymagałoby od organu obowiązanego sporządzenia nowych zestawień danych na podstawie posiadania informacji prostych. Wojewoda […] nie dysponuje rejestrem, bądź statystyką wydanych na podstawie art. 8 i art. 15 ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych decyzji, które zostały objęte wnioskiem z dnia […] lutego 2018 r., co z kolei wskazuje, że nie było możliwości udzielenia informacji w żądanym zakresie “od ręki“. Ustalenie katalogu wnioskowanych decyzji spośród innych decyzji wydanych w latach 2016 – 2018, mogłoby się sprowadzić do przeszukania całego zbioru (zbiorów) decyzji wydanych w tym okresie przez Wojewodę […], co wymagałoby zaangażowania dużego nakładu sił i środków.
Nie bez znaczenia dla sposobu rozstrzygnięcia pozostaje okoliczność, że Wojewoda […] wskazał, iż nie dysponuje środkami technicznymi umożliwiającymi zeskanowanie lub dokonanie kopii arkuszy większych niż A3. W świetle powyższego, tym bardziej żądanie skarżącej dotyczące skopiowania załączników mapowych w dostępnym formacie, a następnie ich połączenie, należało ocenić jako zadanie informacji publicznej przetworzonej. Organ pierwszej instancji podkreślił, że nie posiada skanów podpisanych ww. decyzji, które w wersji papierowej przechowywane są w aktach poszczególnych spraw. A zatem uzyskanie powyższych dokumentów również w wersji papierowej, niewątpliwie wymagałoby dodatkowego nakładu zaangażowania czasochłonności czy liczby zaangażowanych pracowników i środków finansowych. Podsumowując powyższe rozważania, organ odwoławczy stwierdził, że w niniejszej sprawie przedmiotowa informacja nie istniała u Wojewody […] w żądanej treści i postaci w dniu wpływu wniosku do organu. Organ ten co prawda posiada dokumenty, które stanowią jej źródło, jednak przygotowanie żądanej informacji wymagałoby podjęcia dodatkowych czynności – przed wszystkim przeprowadzenia selekcji właściwych dokumentów z określonego okresu oraz odpowiedniego ich przygotowania. Nie ulega zatem wątpliwości, że mamy w tym przypadku do czynienia z informacja przetworzoną, w rozumieniu art. 3 u.d.i.p.”.
WSA w Warszawie w wyroku z dnia 30.1.2019 r. (II SA/Wa 936/18):
- ,,Okoliczność, że istnieje w systemie obowiązującego prawa norma będąca podstawą do tego aby odmówić dostępu do informacji publicznej nie oznacza zaś, że można z tej normy korzystać w dyskrecjonalny sposób, w oderwaniu od realiów sprawy. Jeżeli jakaś informacja nie może zostać udostępniona, to organ zobowiązany jest precyzyjnie przeanalizować jakiej ilości informacji dany wniosek dotyczy i ustalić, jakie informacje podlegają ochronie”
- ,,W kontrolowanej sprawie adresat wniosku o udostępnienie informacji publicznej niewątpliwie dysponuje żądanymi informacjami. A zatem informacja, której domaga się strona skarżąca istnieje, ale jak twierdzi organ w postaci rozproszonej. Organ co prawda organ wskazał jakie konkretnie czynności musiałby wykonać czyniąc zadość wnioskowi, ale w ocenie Sądu nie są to czynności o charakterze intelektualnym“
- ,,Zatem w ocenie Sądu, jako gołosłowne przedstawia się twierdzenie organu, że musiałaby zostać wykonana czasochłonna praca związana z udostępnieniem żądanej informacji publicznej. To twierdzenie organu nie zostało niczym poparte i jako nie poddające się weryfikacji przez Sąd, prowadzi w konsekwencji do wniosku, że co najmniej przedwcześnie organy orzekające w sprawie zakwalifikowały informację publiczną powstałą w efekcie wskazanych przez niego czynności jako informację przetworzoną”.
- ,,Niewątpliwie ocena tego, czy w konkretnej sprawie występuje szczególnie istotny interes publiczny, należy do podmiotu obowiązanego do udostępnienia informacji publicznej i to on musi wykazać brak istnienia tej przesłanki ustawowej decyzji odmownej. Przy czym ocena charakteru interesu leżącego u podstaw wniosku powinna być dokonywana według kryteriów obiektywnych i abstrahować od subiektywnych intencji wnioskodawcy”.
- ,,rozstrzygnięcie organu w przedmiocie udostępnienia informacji przetworzonej nie ma charakteru uznaniowego. W przypadku stwierdzenia przez podmiot zobowiązany, że udostępnienie informacji przetworzonej w jakimkolwiek zakresie objętym wnioskiem nie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego, podmiot ten nie ma możliwości udzielenia informacji objętych żądaniem wniosku”.
- ,,organ wydając sporną decyzję oparł się automatycznie na twierdzeniu, że żądana przez wnioskodawcę informacja stanowi informację przetworzoną i wezwał stronę skarżącą do wykazania interesu publicznego. Tym samym zaniechał zupełnie wskazania ilu dokładnie dokumentów wniosek dotyczy, co przesądzałoby czy rzeczywiście ich zestawienie wiązałoby się z poniesieniem przez podmiot obowiązany określonych kosztów w szerokim znaczeniu tego słowa, zwłaszcza finansowych i organizacyjnych, często trudnych do pogodzenia z jego bieżącą działalnością”.
Komentarz dr Piotr Sitniewski: W omawianym wyroku zawarta jest cała kwintesencja zjawiska przetworzenia w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 u.d.i.p.
Warto zwrócić uwagę, że w znakomitej części opinie WSA stanowią odzwierciedlenie treści wyroku T.K. z 18.12.108 r. (SK 27/14) w całości poświęconemu zjawisku przetworzenia – opracowanie wyroku TK do pobrania (autor dr Piotr Sitniewski) – SK 27_14 OPRACOWANE